Gloednieuwe ateliers en sporthal van jeugdinstelling in Mol klaar voor gebruik

Sinds midden vorig jaar torenen bouwkranen boven de jeugdinstelling in Mol. Campus De Hutten ondergaat immers een grondige metamorfose, waarbij onder meer nieuwe leefgroepgebouwen verrijzen en de historische inkom in een modern kleedje wordt gestoken. Sinds eind november krijgen de jongeren al les in gloednieuwe ateliers op de campus en zorgt een multifunctionele sporthal met uitgeruste fitnessruimte voor extra mogelijkheden om te sporten.
Op de twee campussen van de gesloten jeugdinstelling in Mol kunnen in totaal 121 jongeren tussen 12 en 25 jaar terecht. “Jongeren kunnen enkel toevertrouwd worden aan de instelling door een jeugdrechter” schetst Niels Heselmans, woordvoerder van Opgroeien. “Dat kan wanneer ze voor hun 18de verjaardag een delict plegen of ervan verdacht worden. Maar er zijn ook jongeren die in een jeugdhulpvoorziening verblijven en nood hebben aan een time-out periode van 14 dagen. Meestal komen ze in een leefgroep terecht, maar daar komt binnenkort verandering in. Negen jongeren kunnen binnenkort op campus De Hutten ook in een eigen studio verblijven.”
Praktijkvakken
Die studio’s worden nog volop afgewerkt, want sinds het voorjaar van 2024 is een deel van campus De Hutten omgetoverd tot een bouwwerf. “Maar enkele weken geleden zijn de vernieuwde ateliers al in gebruik genomen” zegt Heselmans. “Zo is er onder meer een ruim atelier voor houtbewerking, een horecaklas waar jongeren kookles volgen en splinternieuwe lascabines waar de gensters veilig in het rond kunnen springen. Belangrijk, want onderwijs vormt een essentieel onderdeel van het verblijf van jongeren op de campus. Voor heel wat jongeren is het vaak al een poos geleden dat ze nog de binnenkant van een klaslokaal zagen. Maar op de campus volgen ze een vast dagschema en wordt er verwacht dat ze elke dag naar de les gaan. Jongeren kiezen dan de vakken die het meeste passen bij de opleiding die ze op hun thuisschool volgden. Vooral de praktijkvakken krijgen nu dus een bijkomende boost. De interne school in de instelling is voor jongeren de opstap om daarna opnieuw school te lopen in hun eigen school. Naast het schoolgebouw is ook de nieuwe sporthal met een fitnessruimte volledig gebruiksklaar. Ook dat zorgt voor extra ontspanningsmogelijkheden en geeft de mentale weerbaarheid van jongeren binnen de muren van de instelling wat extra zuurstof."
Ruimte
Niet alleen voor de jongeren, ook voor de leerkachten, betekenen de nieuwe ateliers een stap vooruit. "Het verschil met het vorige klaslokaal is enorm" Lieselotte, leerkracht Horeca. "Daar moesten zes jongens het doen met één kookvuur. Nu heeft iedereen zijn eigen plek, waardoor je veel sneller tot leren komt. We kunnen ook veel meer op maat werken: sommige jongeren hebben nog nooit een ei gebakken. Andere jongeren volgen de richting Horeca op school, waardoor ze natuurlijk veel verder staan. Dankzij de extra ruimte kunnen we meer differentiëren en kunnen we beter ingaan op de aandachtspunten van elke leerling."
Ook Steve, leerkracht houtbewerking, is razend enthousiast: "We zoeken altijd naar manieren om onze jongeren te betrekken: zo bouwden ze onder meer ook houten bekistingen die we in het nieuwe atelier gebruiken. Door hen heel concrete en tastbare projecten voor te schotelen, zie je hen letterlijk groeien. En ook ons volgende idee krijgt al vorm: in het leraarslokaal van het schoolgebouw, timmeren we samen met onze jongeren aan een nieuwe keuken."
Niels Heselmans












